17
OCA
2015

Faizler Düşmeli!

Posted By :
Comments : 0

Son zamanlarda TCMB’nin sergilediği davranışları ve tutumu anlamak mümkün değil. Ortaya koyulan bir enflasyon hedefi varken, yüksek faiz ile bu hedefleri tutturmak ne kadar gerçekle bağdaşır bunu da kararları alan TCMB ve PPK’ya sormak gerekir.

İhracata dayalı bir ekonomi için, düşük faiz ve bunun sebep olacağı düşük enflasyon şart. Montaj ekonomisinden, tarım ekonomisinden sıyrılıp; sanayi ve hizmet ağırlık bir ekonomiye geçmenin en temel şartı düşük faizdir. Faiz düşük olacak ki, yatırımcı rahatça kredi bulabilsin, finans sektörü müşteri bulabilsin, alınan krediler uzun vadede maliyet muhasebesinde yer tutmasın. Katma değerli ürün üretilmesi, AR-GE faaliyetlerinin artması ve en önemlisi uzun vadeli istihdam oluşturan yatırımların gerçekleşmesi için FAİZLER DÜŞMELİ.

Faizler en fazla enflasyon hedefi kadar olmalı!

Faizler düşmeli! Faizler enflasyon düşmesede düşmeli çünkü faiz; enflasyonun sebebidir. Yazımı okuyanlar, geçmişte tam tersiydi diyebilir ama bende; geçmiş geçmişte kaldı diye cevap verir, altını FED, Japonya ve AB merkez bankasının attığı adımlar ile doldururum. Atılan hiçbir adım alışılagelmiş adımlar değildir.

Doların değerlendiği bir zamandan geçiyoruz. TCMB dolar kuru 2,2xTL seviyelerindeyken faiz indirimini cesaretli bir şekilde gerçekleştirseydi dolar şuan bulunduğu seviyede o zaman olurdu ve attığı adımın karşılığını görmeye başlardı.

Şimdi neredeyiz? Dolar 2,5TL seviyesinde ve faizlerimiz çok yüksek!

Sonuç: TCMB; faizleri zamanında indirmiş olsaydı, artan döviz kuru, dışarıdan yatırım için girecek döviz kuru ile dengelenirdi. Alım gücü artan, negatif faizden kaçmak için yer arayan döviz girişi ile dengelenirdi.